Festiwal Muzyczny w Kutnie 2012Festiwal Muzyczny w Kutnie 2012  
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015
15 sierpnia (poniedziałek) godz. 19:00


Oratorium Roberta Grudnia Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!
 
Zgodnie z regułami tego gatunku muzycznego oratorium nawiązuje do średniowiecznych misteriów wykonywanych w kościołach. Tym razem okazja jest wyjątkowa. Chrzest to najważniejsze wydarzenie, rozpoczynające spisane dzieje Polski. Tytuł ma przypominać o tym, że chrześcijaństwo jest nierozerwalnie wpisane w dzieje Polski i nie sposób ich zrozumieć bez zauważenia głębokiej religijności kolejnych pokoleń naszych przodków – wyjaśnia Robert Grudzień, artysta muzyk, kompozytor, twórca ogólnopolskich projektów artystyczno-historycznych. Jak przyznał kompozytor, dzieło powstało przez rok i jest słowno-muzyczną opowieścią o tysiącletniej historii chrześcijaństwa w Polsce. Robert Grudzień z powodzeniem połączył w nim różne style muzyczne, od współczesnych brzmień saksofonu czy akordeonu po muzykę dawną, ale także w uwspółcześnionej aranżacji. Scenariusz tego dzieła napisała historyk, dziennikarz Anna Drela. W Oratorium występują soliści wokaliści, instrumentaliści oraz twórca dzieła Robert Grudzień, który gra na organach i fortepianie. W Oratorium występuje także postać narratora. Czytane przez niego teksty obrazują historię polskiej religijności. Są to fragmenty dawnych kronik oraz literatury staropolskiej, czyli utworów największych polskich poetów jak Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, którzy swoją twórczość budowali na duchowości chrześcijańskiej. Nie zabrakło także słów kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II, wyjaśniających głęboki sens i przesłanie chrztu. - Wszędzie, gdzie wystawiamy Oratorium, staramy się, aby mieszkańcy danej miejscowości poczuli jak ważna jest to rocznica dla nas wszystkich i jak ważny dla każdego z nas jest chrzest. Dlatego zapraszamy do udziału także lokalnych artystów i wykonawców. W Kutnie do udziału w wykonaniu oratorium zostali zaproszeni: Kameralny Zespół Wokalny Cantabile TPZK, Chór Parafii p.w. św. Wawrzyńca, Uczestnicy VIII Międzynarodowych Mistrzowskich Warsztatów Wokalnych. Zespoły te przygotowywane były pod kierunkiem Stanisława Nowogórskiego i Joanny Domagały, która poprowadzi połączone zespoły podczas koncertu. We wszystkich miastach i mniejszych miejscowościach, gdzie wystawiano Oratorium Roberta Grudnia „Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę” publiczność nagradzała artystów długimi owacjami na stojąco.

Mamy nadzieję, że w Kutnie wykonanie Oratorium 15 sierpnia w dniu Święta Narodowego Polski: Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Matki Bożej, będzie wielkim wydarzeniem dla całej naszej społeczności i zaproszonych gości.

Premiera Oratorium odbyła się 17 kwietnia 2016 roku w Lublinie.

Anna Jeremus-Lewandowska – narrator,
Orkiestra966 w składzie:
Kinga Nadłonek-Moczydłowska wokal,
Marcin Obuchowski tenor,
Tomasz Mazur bas,
Krzysztof Pachla klarnet saksofon,
Piotr Wrona akordeon,
Michał Kowalczyk kontrabas,
Robert Grudzień organy fortepian kompozycja,
Anna Drela scenariusz,
Producent koncertu Robert Grudzień w ramach autorskiego projektu Roberta Grudnia
Anna Jeremus-LewandowskaRobert Grudzień  

Kościół św. Wawrzyńca
Festiwal Muzyczny w Kutnie
  © VII Letni Festiwal Muzyczny 2016
      Stronę wykonał Netstar Kutno
Logowanie administratora stronyMapa stronyLogowanie administratora strony